Liszt variációk
Manapság a fehérliszt helyettesítésére sokféle alternatívát lehet használni. Bemutatjuk pontosan melyek a leghasznosabb alternatívák.

A liszt alapélelmiszer, még akkor is, ha diétázunk. Azért, hogy ne őrüljünk bele a diéta alatt a folyamatos csirke-rizs-saláta kombinációba, néha érdemes alternatívákhoz nyúlni és sütni valami finom diétás sütit, hogy leküzdjük akár az édesség utáni vágyunkat is. Szerencsénkre ma már rengeteg féle lehetőségünk van a fehérliszt helyettesítésére. A különböző diétába beilleszthető lisztek között is vannak különbségek, és ki kell ismernünk melyik pontosan hogyan, reagál az adott sütés-főzés alkalmával.
Bemutatnám nektek a legjobb liszt-alternatívákat és helyettesítőket.
- Zabliszt/Zabpehelyliszt
A zabliszt vagy zabpehelyliszt, mindegy hogyan hívjuk, a diétában alaptényezőként említendő zabpehelyből készül. Akár mi is ledarálhatjuk otthon a zabpelyhet és már készen is van a zabpehelyliszt, azonban természetesen kész formában is már kapható. Elsősorban aki még sosem próbált alternatívát a fehérliszt helyett mindenképpen ezt próbálja ki először, mivel talán ez áll legközelebb a fehérliszt ízéhez. Tökéletes választás főzelékekben sűrítőanyagként, palacsintához, vagy bármilyen süteményhez, kenyérhez is. A zabliszttel nagyon jól lehet dolgozni akármire is használjuk. A zabliszt látszólag magas szénhidráttartalmát lassú felszívódása és a benne található rost tartalma ellensúlyozza, hiszen segít csökkentetni a koleszterin-szintet, a zsír- és szénhidrát felszívódását is.
Tápanyag 100g termékben:
- Energia: 1308kJ/313kcal
- Fehérje: 13,0g
- Zsír: 5,4g
- Szénhidrát: 66,1g
- Teljes kiőrlésű lisztek
A teljes kiőrlésű lisztek nem sokban különböznek a hagyományos búzafinomliszttől. Ezért nem sorolnám feltétlenül diétás lisztnek, azonban mégis megemlítem, hiszen magas rosttartalmának köszönhetően egy lassú felszívódású szénhidrát, így segíti a jóllakottság érzését. Viszont mennyiségileg nem ehetünk többet, mint finomlisztből. Ami miatt fontos felsorolni, hogy a cukorbetegek és a magas koleszterinnel küzdőknek ajánlott fogyasztani, mivel a magas rosttartalom lassítja a szénhidrátok és csökkenti a koleszterin felszívódását.
Tápanyag 100g termékben:
- Energia: 339kcal
- Fehérje: 14,0g
- Zsír: 2g
- Szénhidrát: 73g
- Rizsliszt
A rizslisztet a finomra őrölt rizsből készítik. Készítik barna, illetve fehérrizsből is, azonban itthon leginkább az utóbbi verziója érhető el. A rizsliszt kiváló helyettesítő azoknak, akik lisztérzékenységgel szenvednek, hiszen gluténmentes. A rizslisztből készíthető sütemény, tészták, és sűrítőanyagnak is kiváló. Egy jól beilleszthető liszthelyettesítő a diétába, azonban egyetlen hátránya, hogy drágább árkategóriájú.
Tápanyag 100g termékben:
- Energia: 365kcal
- Fehérje: 6,0g
- Zsír: 2g
- Szénhidrát: 0,5g
- Kókuszliszt
A kókuszliszt tökéletes választás paleoit étrendbe, vegetáriánusoknak, vegánoknak, és gluténérzékenyeknek is. A kókuszlisztet a kókusz húsából készítik, amelyet zsírtalanítás után finomra őrölnek. Ez a liszt egy erős kókusz mellékízzel rendelkezik, így leginkább süteményekbe ajánlott használni, azonban persze bármilyen más étel készíthető vele. A kókuszliszt alapanyagát alkotó kókuszhúsnak nagyon magas a rost-, kalcium- és magnéziumtartalma. Mondhatni a lisztek közül az egyik legjobb rostforrás, hiszen 38,5 %-a áll rostanyagból, ez pedig a legnagyobb arány a versenytársakhoz képest. Tökéletes választás a diétához, mivel rendkívül alacsony a szénhidráttartalma.
Tápanyag 100g termékben:
- Energia: 313kcal
- Fehérje: 19,4g
- Zsír: 16,7g
- Szénhidrát: 21,5g
- Szénhidrát-csökkentett lisztkeverékek
(Dia-Wellnes és Szafi-Fitt termékek)
Személy szerint én csak a Szafi-Fitt termékeket próbáltam már, azonban egy pont alatt említeném meg a két termékcsaládot, hiszen mindkettő többféle lisztkeveréket dobott már piacra. Nagyon jó dolognak tartom, hogy olyan termékeket dobnak piacra, amik legtöbbje glutén-, és laktózmentes, illetve beilleszthető paleo étrendekbe is. Rengeteg féle termék jött már ki a piacra, amelyek különböző ételek elkészítésére alkalmasak. Mindkét márka esetén találkozhatunk külön kenyér-, pizza-, sütemény-, és egyéb lisztkeverékekkel is. Általában a csomagolások hátoldalán meg is találjuk az adott ételhez a pontos receptet is, amely alapján nagyon könnyen elkészíthetőek.
Mivel itt sok
termékről van szó, nem sorolható fel az összes tápértéke, viszont elmondható,
hogy tökéletes választás a diétázók körébe mindegyik lisztfajta, alacsony
szénhidráttartalmának köszönhetően.
