Fontos a nyújtás!
Sokan nem tudják, hogy a nyújtásnak milyen fontos szerepe van az edzés végén. Ugyanúgy az edzés része, akár a bemelegítés és az elvégzett izomgyakorlatok is.
A nyújtást nem szabad kihagyni az edzés végéről, mindegy, hogy súlyzóztál, futottál, vagy bicikliztél. A nyújtás által izmaid rugalmasabbak lesznek, és kevesebb lesz edzés közben a sérülés veszélye is. Ha nem nyújtasz izmaid merevek lesznek, könnyebben megsérülhetsz, izomlázad is erőteljesebb lesz.
A nyújtásnak létezik többféle formája, azonban a legjobb az úgynevezett statikus nyújtás, amikor minden gyakorlatot lassan végzel el. A nyújtás során fontos odafigyelnünk a gyakorlat helyes elvégzésére, hiszen eközben is megsérülhetünk. A statikus nyújtás során minden izmot lassan feszítünk meg, addig a helyzetig még nem fáj, hanem kellemes érzés, és így megtartjuk 20-30 másodpercig. Ha valahol úgy érzed túl merev az izom, ne aggódj, rendszeres nyújtással napról napra jobb lesz, és rugalmasabb.
A nyújtás segít az izmok, ízületek, szalagok visszarendeződésében, alap helyzetbe állításában. Sokkal kevesebb esély lesz a másnapi izomlázra, illetve gyorsabb lesz a regenerálódás is. Az izomláz enyhítésében egyébként segíthetnek az aminosavak is, amelyeket leginkább a növényi csírákban (búzacsíra, stb.) találhatunk meg.
A nyújtás csökkenti a stresszhormonszintünket, így kiváló stresszoldó hatása van. A jóga pontosan erre épül fel. Nyújtó gyakorlatokat végeznek különböző izomcsoportok megfeszítése közben, közben pedig mindezek relaxáló hatással vannak a testünkre.
Fontos, hogy amikor fáj valamink a legtöbb esetben a nyújtás segíthet rajta, azonban ne csak ilyen esetben fogjunk neki. Megelőzés szempontjából is sokat segíthet izmainkon.
A mindennapokban is sokat segít, nem csak edzés után, hanem pihenőnapokon is. Az egész testünkben érezni fogjuk jótékony hatásait, ha nap, mint nap elvégzünk pár nyújtási gyakorlatot.
