10 tipp, hogyan töltsd fel magad energiával
Az a bizonyos tavaszi fáradtság.. A szervezetünk ilyenkor tele van méreganyagokkal, és általában az emberek 90%-a D-vitamin hiánytól szenved, ez pedig oka lehet a tavaszi fáradságnak. Lássuk hogyan töltsük fel magunkat energiával!
Mindenki ismeri azt az érzést, amikor hazaér a munkából és semmi energiája nincsen, csak azt várja, hogy végre ágyba kerülhessen. Ilyenkor sokkal nehezebb a koncentráció, stresszesebbek vagyunk. Ezeket elkerülve kerestünk fel olyan tippeket, amelyek valóban hatásosak, és segítenek feltölteni szervezetünket energiával.
1. Növeljük a magnézuim-bevitelt
Amennyiben kiegyensúlyozottan étkezünk, és kellő mennyiségben biztosítjuk a szervezetünk számára a vitaminokat és ásványi anyagokat, azonban még így is fáradtnak érezzük magunkat, valószínűleg a magnézium hiánya miatt. Ez az anyag szükséges a szervezetünknek több mint 300 biokémiai reakcióhoz, többek között a lebontja a glükózt energiává. Tehát ha a magnézium mennyisége alacsony a szervezetünkben, az energiaszintünk is alacsony. A magnézium ajánlott napi bevitele 300 mg a nőknél és 350 mg a férfiaknál. Amennyiben nem kap elég magnéziumot a szervezetünk iktassunk be a napi étkezéseinkbe egy markéknyi mandulát, mogyorót vagy kesudiót. A halfogyasztással és a teljes kiőrlésű gabona fogyasztásával is növelhetjük szervezetünk magnézium szintjét.
2. Sétáljunk többet
Bár úgy tűnhet, hogy az ember ettől csak még fáradtabb lesz, és már kedve sincs hozzá, azonban az ellenkezőjét érjük el. Szakértők szerint, a növekvő aktivitás, - különösen a sétálás - növeli az energiát. A Kalifonriai Egyetem kísérletében meghatározták, hogy napi 10 perc séta akár két órára is növelheti energiaszintünket, és hangulatjavító hatása is van. A sétában az a legjobb, hogy semmilyen eszköz nem kell hozzá, és bárhol bármikor el tudunk menni.
3. Tartsunk pihenőt
Kutatások kimutatták, hogy az információs túlterheltség miatt az agyunk sokkal jobban le van terhelve, így érdemes néha szünetet tartani akár a munkában is. Ha csak egy pár percre kimegyünk a friss levegőre, az friss oxigén megteszi a hatását és máris több energiánk lesz.
4. Ne hagyjuk ki a reggelit
Tanulmányok kimutatták, hogy azok az emberek akik szoktak reggelizni sokkal energikusabbak és jobb kedvűbbek, mint azok, akik nem. Az elmélet szerint, a szervezetünknek szüksége van reggel a megfelelő mennyiségű szénhidrátra, annak érdekében, hogy "feltankoljuk" raktáraiunkat, így pedig energikusabbak leszünk. A Táplálkozás Egészségügyi folyóirat szerint pedig azok, akik kihagynak több étkezést is a nap folyamán sokkal fáradtabbak lesznek a nap végére.
5. Csökkentsük a stresszt
Paul Baard pszichológus szerint a legnagyobb energiacsökkentő a stressz. "A stressz eredménye a szorongás, és a szorongás felhasznál egy csomó energiát." - mondja Baard, a bronxi Fordham Egyetem sportpszichológusa. Ha aggódunk vagy félünk, az stresszel jár és szellemileg, illetve fizikailag is kimerültnek érezhetjük magunkat, úgy is ha csak ágyban vagyunk egésznap. A krónikus stresszel csak még jobban rontunk energiaszintünkön, így mindenképpen kerüljük a stresszes életmódot.
6. Több víz, kevesebb alkohol
Sokszor összekeverjük a szomjúságérzetet az éhséggel. A szomjúság is azonban összefüggésben lehet a fáradtsággal. "Néha még az enyhe kiszáradás is okozhat fáradtságérzetet, illetve kedvetlenséget." - mondja a dietetikus Keith Ayoob, EdD, RD, docens az Albert Einstein Orvostudományi Egyetemről. Edzés után különösen fontos a folyadékpótlás, mivel szervezetünk ilyenkor vizet veszít izzadás által. A folyadékpótlással viszont újabb energiához jutunk. Az alkoholfogyasztás ugyan segíti az elalvást, azonban zavarja a mély alvást az éjszaka folyamán. Lefekvés előtt mindenképp kerüljük az alkoholt a jobb alvás érdekében, így pedig másnap sokkal energikusabbak leszünk.
7. Együnk több teljes kiőrlésű gabonát, és kevesebb cukrot
A kulcs a vércukorszintnél van, hiszen ha kiegyensúlyozott, akkor az energiánk is állandó. "Ha cukros édességet eszünk a vércukorszintünk hirtelen megugrik, ami egy energialöketet ad, azonban amilyen hirtelen felment a vércukrunk, olyan gyorsan le is esik. Ezáltal pedig kimerültnek érezhetjük magunkat " - mondja Heller. Ha a nap folyamán teljes kiőrlésű gabonát fogyasztasz, - ami egy lassú felszívódású szénhidrát - kiegyensúlyozottabb leszel, és a nap végére sem fogsz úgy elfáradni.
8. Ellenőriztesd a pajzsmirigyed állapotát
A pajzsmirigy szervezetünk metabolikus központja, ami ha nem termel elegendő hormont, állandóan fáradtnak érezhetjük magunkat. A pajzsmirigy alulműködés kiválóan kezelhető, ezért érdemes elvégeztetni egy egyszerű vizsgálatot, hogy megtudd, vannak e pajzsmirigy problémád.
9. Pótold a D-vitamint
Szervezetünk a napfény hatására D-vitamint termel, aminek hiányában fáradtnak és kedvetlennek érezhetjük magunkat. Tél idején persze sokkal nehezebb a szervezetünknek napfényhez jutia. Érdemes néha ellátogatni szoláriumba, illetve kapszula formájában pótolni a D-vitamin szintünket.
10. Aludj eleget
Már napi egy órával kevesebb alvás is komolyan befolyásolhatja napi teljesítményedet. Alvás közben fontos hormonális változások mennek végbe szervezetünkben, amelyek elengedhetetlenek az egészséges működéshez. Próbálj meg egy órával korábban ágyba bújni, ha rendszeresen fáradtnak érezed magad!
